Projekt Republika Ślężańska

Jak to się zaczęło?

Wielu z nas w jakimś momencie życia ma podobne marzenia.

Chcemy mieszkać w świecie ludzi i przyrody, gdzie panuje atmosfera życzliwości, wolności, harmonii z przyrodą, współpracy, duchowego braterstwa, swobodnego rozwoju swoich sił twórczych.

Świat wokół nas jest dzisiaj często bardzo destrukcyjny. Tym trudniej znaleźć w nim spokój i spełnienie. Niektórzy z nas tworzą swoje małe światy, ale z reguły brutalne otocznie potrafi zniszczyć z trudem zbudowaną chwilową wolność i harmonię. Trzeba pójść szerszą drogą. Żyjemy w nadzwyczajnych czasach, jest szansa by ludzkość wyzwoliła się z patologii współczesnej cywilizacji.

Ludzie muszą jednak wziąć sprawy w swoje ręce.

A zmiany trzeba zacząć od siebie i od małej społeczności, bo tylko wtedy będzie to zgodne z prawami natury.

Drzewa rosną od małych nasion, od ziemi do góry, a nie odwrotnie.

Mnie akurat po raz pierwszy przyszło to do głowy na początku lat 90-tych. Wyobraziłem sobie osadę ekologiczną w rejonie masywu Ślęży, który dość często odwiedzałem z pobliskiego Wrocławia. Minęło kilkadziesiąt lat. W 2012 rok założyłem pierwsze w Polsce studio niezależnej telewizji internetowej i zacząłem publicznie mówić o czymś już dużo szerszym idei nowej cywilizacji w gminie z czasem pojawiło się pojęcie „Republika Ślężańska”.

Dowodem olbrzymiego wysiłku jaki należało ponieść, by ta idea stała się bardziej znana są moje wystąpienia w tej sprawie w ciągu ostatnich kilku lat. Część z nich została nagrana. Wtedy byłem w tym bardzo jeszcze bardzo osamotniony. Teraz już jesteśmy grupą ludzi, która coraz bardziej się poszerza a o projekcie wie coraz więcej ludzi.

Zapraszamy Was do tej wielkiej i niezwykłej podróży, by po swojemu poukładać nasz świat.

Janusz Zagórski

Poniżej kilka archiwalnych filmów. Więcej można znaleźć tutaj: Historia Projektu – Jak to się zaczęło